NVMERI

Slovenští popíkáři, kteří vyrostli v kostelích a na farách. To je bratislavské trio Nvmeri, jenž si získalo renomé už v roce 2007, když ještě pod názvem The Uniques obdrželo ocenění pro desku roku v rámci nejvýznamnějších tamních cen Radio_Head Awards. Čím tak zaujali? Schopností navazovat na pop music 70. a 80. let minulého století a současně ji nabourávat jak zvukově, tak kompozičně.

Po prvním eponymním albu Nvmeri (2013) se zdálo, že Pišta Kráľovič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa nikam nespěchají, čas od času se připomněli singlem a věnovali se živému hraní, právě v něm je jejich síla. Masivní a precizní zvuk, proměna studiového materiálu a časté improvizace bodovaly nejen doma na Slovensku, ale i na mezinárodních kláních typu Eurosonic Noorderslag nebo Waves Vienna, zahráli si i v Belgii, Rakousku, Itálii nebo v Chorvatsku.

V létě 2017 konečně vydali druhé album nazvané I Don’t Think So a zůstali na něm věrní černému funk/soulu i inovativnímu popu, který se nebojí ani nálepky „math pop“. Alternativa jako kompliment, alternativa, která necítí pop jako nadávku. „Už od prvních alb, natočených ještě pod jménem The Uniques, si Nvmeri zakládají na hravých groovech, lehce chaotických aranžmá a nevtíravém soulovém zpěvu. Díky tomu se jim daří relativně složitě vystavěným skladbám vdechnout až překvapivě subtilní atmosféru. To však neznamená, že by nahrávky nebyly barvité a mnohotvárné. Naopak. V písních se často mění dynamika i struktura, umí být roztěkané a hyperaktivní a jejich nitro je nezřídka úzkostlivé a panikařící. Jednotlivé nástroje spolu chvíli opatrně promlouvají, následně propadají náladovosti. Kytara má v jednu chvíli blýskavý zvuk telecasteru, za okamžik se zkresluje a o skladbu později už hřejivě pokvakává. Nvmeri sice nenabízejí takřka žádné eskalace a gradování, ale o to účelněji uklidňují, na čemž má lví podíl zpěv Pišty Královiče. Na novém albu Nvmeri se mísí spletitost a nestálost s hledáním vnitřní rovnováhy,“ napsal svého času Full Moon a zároveň se podivil, že Nvmeri nemají větší zvuk i u nás.