Hvězdárna Valašské Meziříčí – Planeta Jupiter

CZ
Město rozsvítilo obrovské modely Země a Jupiteru, které byly vidět po celé lokalitě. Žáci místních škol mohli použít čtyřmetrovou model Země jako neotřelou výukovou pomůcku pro výuku nejen zeměpisu. Navíc, Jupiter byl v Česku poprvé představen jako model o velikosti 5,5 metru, speciálně připravený k příležitosti festivalu Světlo Valmez. Data pro tisk byla poskytnuta valašskomeziříčskou hvězdárnou v dosud nejlepším dostupném rozlišení. Návštěvníci mohli jako první fotit model největší planety sluneční soustavy a zúčastnit se také doprovodného programu, který startoval premiérově v pátek večer ve Hvězdárně Valašské Meziříčí. Nafukovací planety byly umístěny na protilehlých březích Rožnovské Bečvy v centru města, a milovníci kosmu měli k dispozici zaměstnance místní hvězdárny a planetária, kteří jim byli k dispozici celý večer a pokusili se zodpovědět všechny dotazy s vesmírnou tematikou.
ENG

Giant models of Earth and Jupiter light up the city. Pupils of local schools will get to know the four-metre-high Earth as a novel teaching aid, which from the new year onwards will help with teaching not only geography.

Experience Jupiter for the first time in the Czech Republic! We have prepared the 5.5m model especially for the occasion of the Světlo Valmez festival. The data for the print was supplied by the Valasské Meziříč Observatory in the best resolution available so far. You can be the first to take a picture with the model of the largest planet in the solar system. You will also be able to take part in the accompanying programme, which starts for the first time on Friday evening at the Valašské Meziříčí Observatory.

„The inflatable planets will be placed on opposite banks of the Rožnovská Bečva River in the city centre. Space enthusiasts will have the staff of the local observatory and planetarium on site all evening to answer any space-related questions they may have.“

Category:
Date: