Planeta Země

CZ
Město rozsvítilo obrovské modely Země a Jupiteru, které byly vidět po celé lokalitě. Žáci místních škol mohli použít čtyřmetrovou model Země jako neotřelou výukovou pomůcku pro výuku nejen zeměpisu. Navíc, Jupiter byl v Česku poprvé představen jako model o velikosti 5,5 metru, speciálně připravený k příležitosti festivalu Světlo Valmez. Data pro tisk byla poskytnuta valašskomeziříčskou hvězdárnou v dosud nejlepším dostupném rozlišení. Návštěvníci mohli jako první fotit model největší planety sluneční soustavy a zúčastnit se také doprovodného programu, který startoval premiérově v pátek večer ve Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Nafukovací planety byly umístěny na protilehlých březích Rožnovské Bečvy v centru města, a milovníci kosmu měli k dispozici zaměstnance místní hvězdárny a planetária, kteří jim byli k dispozici celý večer a pokusili se zodpovědět všechny dotazy s vesmírnou tematikou.
ENG
The city lit up giant models of Earth and Jupiter. The four-meter Earth was known by local students as an original teaching aid that helped with the geography lessons since the new school year. Jupiter was experienced in the Czech Republic for the first time! We prepared a 5.5-meter model specifically for the occasion of the Light Valmez Festival. The Valasske Mezirici Observatory provided us with data for the print in the best resolution available to date. You could take a photo with the model of the largest planet in the solar system as the first one. You could also participate in the accompanying program, which premiered on Friday evening at the Valasske Mezirici Observatory. The inflatable planets were placed on opposite banks of the Roznovska Becva river in the city center. Astronomy and planetarium employees were available all evening to space enthusiasts, trying to answer all space-related questions.
Date: